Bułki żytnie

Jak zrobić bułki żytnie? To nic trudnego i dziś mam dla Was przepis, który powstał spontanicznie, gdy w piątkowy wieczór okazało się, że potrzebujemy pieczywa na sobotnie śniadanie a w szafce znalazłam resztki mąki orkiszowej i trochę żytniej razowej. Choć pieczywo żytnie jest specyficzne w smaku, dość zwarte i ciężkie, to ma ono swoich fanów. Jak wiecie samodzielnie piekę chleb na zakwasie i uwielbiamy go miłością szczerą ale jednak czasem mamy ochotę na odmianę w postaci bułek, na blogu znajdziecie przepisy na bułki pszenne i razowe dziś do kolekcji dołączają też bułki żytnie z domieszką mąki orkiszowej. Bierzcie i pieczcie 🙂

bułki żytnie

Składniki na 6 sztuk:

~ 1,5 szklanki mąki orkiszowej jasnej (typ 630) lub pszennej (typ 650)
~ 1,5 szklanki mąki żytniej razowej (typ 2000)
~ 250 ml mleka
~ 40g świeżych drożdży
~ 1 łyżeczka miodu
~ 2 łyżki oliwy
~ 1,5 łyżeczki soli
~ 1 łyżeczka czarnuszki (opcjonalnie)
~ 1 łyżeczka suszonego tymianku (opcjonalnie)

1

Do ciepłego (ale nie gorącego!) mleka dodajemy oliwę. Do miseczki wkładamy pokruszone drożdże, dodajemy miód i zalewamy oliwą, w taki sposób aby przykryła drożdże, odstawiamy na 10 minut.

2

Mieszamy razem sól, mąkę pszenną, mąkę żytnią, czarnuszkę, tymianek, pozostałe mleko oraz zaczyn z drożdżami i dokładnie wyrabiamy ciasto (ja robię to mikserem), aż będzie gładkie, elastyczne i błyszczące, odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i podwojenia objętości na około godzinę, półtorej.

3

Ciasto dzielimy na 6 równych części i formujemy z niego bułeczki, nacinamy ostrym nożem na krzyż, układamy zachowując odstęp na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i zostawiamy do napuszenia na około 20-30 minut. Następnie smarujemy wierzch mlekiem.

4

W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni i pieczemy bułki około 20 minut, aż zbrązowieją, studzimy. Najlepiej smakują po kilku godzinach od upieczenia, doskonałe także następnego dnia.

bułki żytnie