Jak zrobić naleśniki

Naleśniki – potrawa, która, w różnych odmianach występuje na całym świecie. Wystarczy tylko wymieszać mąkę, mleko i/lub wodę, jajka, odrobinę soli i już ciasto naleśnikowe jest gotowe. Okazuje się jednak, że przygotowanie naleśników nastręcza trudności nie tylko zaczynającym swą przygodę z kuchnią. Nie raz pytaliście jak robić naleśniki, czy istnieje przepis na ciasto idealne i skąd wiadomo, że naleśniki będą się dobrze smażyć. Postanowiłam więc nagrać film z instruktażem aby nie było już żadnych wątpliwości 🙂

1. Jak zrobić ciasto naleśnikowe

Klasyczne ciasto naleśnikowe składa się z mleka (czasem z dodatkiem wody), jajek i mąki. Generalnie zasada jest taka, że im więcej jajek, tym ciasto bardziej pulchne, czasami zahaczające wręcz o biszkopt. Ciasto naleśnikowe po zmiksowaniu lub dokładnym wymieszaniu należy odstawić na około 20-30 minut aby zawarty w mące gluten zdążył spęcznieć.
Przed smażeniem do ciasta dolewam jeszcze wodę (może być gazowana) aby uzyskać odpowiednią konsystencję gęstej śmietany. Wtedy ciasto jest gotowe do smażenia. Tradycyjne polskie naleśniki przyrządza się z mąki pszennej, ale można też zastąpić ją mąką orkiszową lub pszenną razową, gryczaną czy żytnią. Należy tylko pamiętać, że mąki razowe wchłaniają więcej płynu, należy wtedy odpowiednio zwiększyć ilość mleka/wody aby uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta.

2. Jak smażyć naleśniki

Podobno jest taka złota zasada, że pierwszy naleśnik się nie udaje 😉 Ale jeśli nie udaje się też drugi, oznacza to, że coś zrobiliśmy źle… Naleśniki należy smażyć na mocno rozgrzanej patelni na dowolnym tłuszczu. Można też dodać olej lub roztopione masło do ciasta, wtedy teoretycznie nie trzeba już dodawać tłuszczu na patelnię. Ja zwykle używam oleju kokosowego lub rzepakowego wylewając odrobinę na patelnię przed wylaniem na nią porcji ciasta. Można też posmarować patelnię słoniną nabitą na widelec – tak robiła moja babcia.
Warto wspomnieć o samej patelni – najlepiej jak jest to patelnia do naleśników, taka z niskim brzegiem, ale jeśli cierpicie na deficyt miejsca w kuchennych szufladach użyjcie zwykłej patelni, najlepiej z grubym dnem. Ciasto naleśnikowe nabieramy chochelką, wylewamy na mocno rozgrzaną patelnię i rozprowadzamy tak, aby przykryło całe dno. Gdy ciasto się zetnie delikatnie podważamy brzegi naleśnika lub energicznie potrząsamy patelnią i odwracamy naleśnik na drugą stronę – smażymy krótko i odkładamy na talerz. Ciasto naleśnikowe można zużyć od razu lub przechowywać w lodówce do 48 godzin.

3. Z czym jeść naleśniki

Jedni jadają je na śniadanie, inni na podwieczorek, a jeszcze inni na obiad. Jeśli chodzi o farsz do naleśników mamy pełną dowolność – doskonale smakują na słodko: z serem, z dżemem, z brzoskwiniami, jabłkami, jagodami, truskawkami, z dodatkiem czekolady, bitej lub kwaśnej śmietany, posypane cukrem pudrem. Na słono – ze szpinakiem, z kapustą i grzybami, z pieczarkami, z tuńczykiem, z farszem „ruskim” (ser biały, ziemniaki, cebula), z kurczakiem. Naleśniki z farszem można panierować w jajku i bułce tartej i opiekać – najbardziej znane w tej formie to nasze swojskie krokiety.

naleśniki

DSC_1376