Barszcz biały

Czym różni się barszcz biały od żurku? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwaliśmy ostatnio dość gorączkowo kiedy realizowaliśmy w pracy materiał wideo z okazji świąt Wielkanocnych. Dla niektórych te dwie zupy są tożsame, jednak według sztuki barszcz biały przygotowuje się na zakwasie z mąki pszennej a żurek tradycyjnie powstaje z zakwasu żytniego. Żurek w mym rodzinnym domu jada się zwyczajowo na wielkanocne śniadanie, barszcz biały przygotowywany jest w ciągu całego roku jako jedna z naszych ulubionych rodzinnych zup. Tak czy inaczej obie są pyszne, sycące i doskonałe zwłaszcza o tej porze roku. Gotujcie, nie tylko na święta!

Składniki dla 8 osób:

~ 500 ml zakwasu na barszcz biały (na mące pszennej)
~ 3 litry wody
~ 400 g łopatki lub szynki wieprzowej
~ 100 g wędzonego boczku
~ 250 gram białej białej kiełbasy
~ 3-4 ząbki czosnku
~ włoszczyzna
~ pół szklanki śmietany
~ 2 łyżki chrzanu
~ 3 łyżeczki suszonego majeranku
~ pieprz czarny
~ 2 liście laurowy
~ 5 ziarenek ziela angielskiego
~ 4 jajka ugotowane na twardo

1

Mięso dokładnie myjemy i w całości wkładamy do garnka razem z liściem laurowym i zielem angielskim, zalewamy wodą i gotujemy na średnim ogniu do miękkości – około 40 minut, po tym czasie dorzucamy obraną i pokrojoną włoszczyznę oraz białą kiełbasę, pokrojony w większą kostkę boczek i czosnek, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze około 30 minut.

2

Mięso, kiełbasę i warzywa wyciągamy na talerz, do wywaru wlewamy zakwas, obficie doprawiamy pieprzem, dodajemy majeranek i chrzan, całość gotujemy około 5 minut, próbujemy i ewentualnie dosmaczamy.

3

Gotujemy jajka na twardo, kroimy mięso i kiełbasę na kawałki.

4

Do kubka odlewamy około 100 ml wywaru i łączymy go ze śmietaną, całość wlewamy do barszczu energicznie mieszając.

5

Na koniec do zupy wrzucamy mięso i kiełbasę, oraz pokrojone na kawałki jaja na twardo, doprawiamy chrzanem podajemy z chlebem żytnim.