Pasztet z podrobów

Prosty i pyszny pasztet – idealnie komponujący się ze świeżym pieczywem i ogórkiem kiszonym albo jeśli wolicie, pomidorem. Kremowy, intensywny w smaku, po prostu uzależniający. Jedząc kolejną kanapkę z tym pysznym smarowidłem przypomniałam sobie czas, gdy w 2005 roku odbywałam praktyki studenckie w szkole podstawowej i postanowiłam, że lekcję wychowawczą w V klasie poświęcę zdrowemu odżywaniu (tak już wtedy byłam zakręcona na tym punkcie).
Zaczęłam od ankiety, w której pojawiły się między innymi pytania: „Czy rano jesz śniadanie w domu, jeśli tak, to co to zwykle jest?”, „Co zwykle zabierasz do szkoły na drugie śniadanie?” oraz „Co najchętniej zjadasz na śniadanie?”. Odpowiedzi były bardzo różne – od zup mlecznych, owsianek, drożdżówek, kanapek z serem, wędliną, dżemem po hot dogi czy zapiekanki. Tylko na jednej z 25 wypełnionych ankiet we wszystkich trzech przypadkach widniała ta sama odpowiedź: „Chleb z pasztetem” i powiem Wam, że doskonale to teraz rozumiem 😉

Składniki:

~ 450 g wątróbki drobiowej
~ 300 g żołądków drobiowych
~ 200 g masła
~ 2 marchewki
~ 1 pietruszka
~ 2 liście laurowe
~ 1 łyżeczka suszonego tymianku
~ 5 ziarenek ziela angielskiego
~ 125 ml wytrawnego białego wina
~ 1 biała cebula
~ 1 szklanka mleka
~ 1 szklanka bulionu lub wody
~ sól, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku

1

Wątróbkę i żołądki oczyszczamy z błonek, wątróbkę zalewamy mlekiem. Marchewkę, pietruszkę i cebulę obieramy i kroimy w plasterki. Na patelni rozpuszczamy 50 g masła, smażymy żołądki, marchewkę i pietruszkę na dużym ogniu aż będą lekko złote.

2

Zawartość patelni przekładamy do garnka, na patelnie wlewamy wino, zwiększamy płomień i zeskrobujemy z dna patelni osad, który zapewni więcej smaku wywarowi, odparowujemy około 2 minuty. Całość przelewamy do garnka, uzupełniamy bulionem – żołądki i warzywa powinny być przykryte płynem, dodajemy tymianek, ziele angielskie, liść laurowy. Gotujemy na małym ogniu koło 70-90 minut aż mięso zupełnie zmięknie.

3

W międzyczasie na patelni rozpuszczamy 50 g masła, smażymy cebulę aż będzie szklista, następnie dodajemy osuszoną wątróbkę i dusimy kilka minut – powinna pozostać w środku lekko różowa.

4

Po ugotowaniu żołądków odlewamy wywar (nie będzie już potrzebny), wyławiamy ziele angielskie i liście laurowe. W małym garnuszku lub mikrofalówce rozpuszczamy pozostałe 100 g masła. Żołądki, warzywa, wątróbkę z cebulą przekładamy do miski lub robota kuchennego, doprawiamy obficie solą, pieprzem i gałką muszkatołową i blendujemy na gładką masę, w międzyczasie dolewając rozpuszczone masło. Przekładamy do słoiczków i przechowujemy w lodówce.

5

Zjadamy z ulubionym pieczywem, posypane świeżą natką pietruszki w towarzystwie pomidora albo domowego kiszonego ogórka.