Domowe lody jagodowe (bez maszynki)

Jak zrobić domowe lody bez maszynki – to pytanie nurtowało mnie odkąd zaczęły się upały. Nie chciałam kupować kolejnego urządzenia, które będzie zajmować miejsce w kuchni. Większość lodów, które robiłam do tej pory wymagało mieszania lub miksowania podczas mrożenia, a ja aż tak zdesperowana nie byłam. Na szczęście Bartek zaczął świecić na Facebooku przepisem na doskonałe lody waniliowe zrobiłam je raz i przepadłam. Ich wersja jagodowa, lub jak to się mówi w Krakowie borówkowa podbiła serca rodziny tak szybko, że zanim wzięłam się za focenie, pół porcji zostało już wchłonięte (starałam się to zamaskować świeżymi owocami, jak widzicie). Polecam gorąco nie tylko na upały!

lody jagodowe

Składniki na 1 litr lodów:

~ 150 g cukru
~ 350 ml śmietanki 30%
~ 2 jajka
~ 3/4 szklanki jagód

1

Schłodzoną śmietankę ubijamy za pomocą miksera na sztywno, białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno.

2

Za pomocą miksera w kąpieli wodnej ucieramy żółtka z cukrem. Manewrowanie mikserem nad garnkiem z gotującą się wodą nie jest proste, dlatego też poszłam za radą Bartka i do dużej metalowej miski wlałam wrzątek, włożyłam do niej naczynie z żółtkami i cukrem i ucierałam 3-4 minuty, następnie dodałam białka i miksowałam całość jeszcze 15 minut.

3

Jagody rozgniatamy widelcem i dodajemy do śmietany, następnie wlewamy masę jajeczną, delikatnie mieszamy i przekładamy do plastikowego lub metalowego pojemnika, przykrywamy folią spożywczą.

3

Całość chłodzimy w zamrażalniku minimum 2-3 godziny, nie trzeba ich mieszać ani przecierać, mają idealną, kremową konsystencję.

lody jagodowe bez maszynki

lody jagodowe

Akcja lodowa 2015