Pieczone pierogi ze szpinakiem

Kocham pierogi pod każdą postacią i właściwie z każdym farszem – od klasycznych z kapustą i grzybami, ruskie, na słodko z serem, jagodami czy truskawkami, po rzadziej spotykane ale równie smaczne z kaszanką, łososiem i serem kozim, pieczoną kaczką czy kaszą gryczaną i grzybami. Pierogi ze szpinakiem coraz częściej pojawiają się w menu przeróżnych restauracji – od tych eleganckich po zwykłe bary mleczne, można je już chyba uznać za standard, choć ich smak nie zawsze jest taki, jakiego bym oczekiwała. Pierogi, które zrobiłam niedawno smakują znakomicie, wyglądają bardzo zachęcająco, wymagają tylko trochę więcej pracy niż te klasyczne. Są pyszne. Polecam! Przepis na ciasto do pierogów z bloga Vegazone.

pieczone pierogi

Składniki na 30 pierogów:

Na ciasto:

~ 500g mąki pszennej
~ 7g drożdży instant
~ 2 jajka
~ 50 ml oleju
~ 200ml maślanki
~ szczypta soli
~ szczypta kurkumy (opcjonalnie)
~ 1 łyżeczka cukru
~ 4 łyżki mleka

 

Na farsz:

~ 400 gramów świeżego szpinaku
~ 4 suszone pomidory
~ 2 ząbki czosnku
~ 200 g sera feta
~ duża szczypta gałki muszkatołowej
~ 2 łyżki soku z cytryny
~ sól i pieprz do smaku.

1

Na początek przygotowujemy ciasto, (ważne aby składniki ocieplić wcześniej do temperatury pokojowej): na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy do uzyskania elastycznego ciasta. Formujemy kulę, odkładamy i przykrywamy ściereczką, zostawiamy na około godzinę aby ciasto podwoiło swoją objętość. Ciasto można też przygotować w maszynie do pieczenia chleba – wrzucamy składniki w następującej kolejności: mokre, suche, na końcu drożdże i ustawiamy program DOUGH (wyrastanie) trwający zwykle około 1,5 godziny.

2

W tym czasie przygotowujemy farsz – szpinak oczyszczamy, siekamy i dusimy na patelni około 2-3 minuty. Po tym czasie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz świeżo startą gałkę muszkatołową. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem, całość mieszamy, na koniec dodajemy jeszcze posiekane, osączone pomidory i pokruszoną fetę, studzimy.

3

Odrywamy kawałek ciasta i wałkujemy dość cienko, za pomocą szklanki wycinamy krążki, na każdym z nich, od strony która leżała na stolnicy, układamy łyżeczkę farszu i sklejamy brzegi – ja robiłam to w taki sposób aby zapleść dekoracyjny warkoczyk.

4

Pierogi układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem w odstępach, bo nabierają objętości, pozostawiamy około 20 minut aby lekko podrosły, w tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Wyrośnięte pierogi przed włożeniem do piekarnika smarujemy mlekiem i pieczemy około 15-20 minut do uzyskania złotego koloru.

5

Możemy podawać na ciepło lub na zimno.

DSC_3599

DSC_3601

DSC_3620

DSC_3614