Ziołowe bagietki

Pieczywo wypiekane w domu daje nam nie tylko gwarancję kontroli tego, co się w nim znajduje, (a wiecie zapewne, że w tym ze sklepu może się znajdować mnóstwo chemii) ale przede wszystkim działa rozweselająco – ten cudowny zapach, który unosi się dookoła zawsze wprawia mnie w świetny humor. Te bagietki przygotowałam na wieczorne spotkanie ze znajomymi, do tego kilka past, dipów oraz wino i było prawie jak we Francji 😉 Bagietki wymagają trochę wprawy ale zapewniam Was, że postępując według poniższego przepisu bez trudu upieczecie je w domu – satysfakcja i świetny smak gratis 🙂 Zmodyfikowany przepis Bajaderki z forum CinCin.

DSC_3706

Składniki na 4 bagietki:

~ 1 szklanka letniego mleka
~ 2 łyżeczki cukru
~ 2 łyżeczki masła
~ 1 szklanka letniej wody
~ 2 łyżeczki suszonych drożdży (8g) lub 16 g świeżych
~ 2 łyżeczki soli
~ 1 łyżka ziół prowansalskich
~ 4 szklanki mąki pszennej (680 g)

1

Mleko podgrzewamy aby było dość ciepłe, ściągamy z palnika dodajemy masło i cukier, mieszamy aż do rozpuszczania, dodajemy wodę, drożdże i sól, mieszamy.

2

Całość przekładamy do większej miski, dodajemy szklankę mąki i mieszamy (można też mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego) za pomocą drewnianej łyżki dość energicznie. Ciągle mieszając dodajemy stopniowo mąkę i zioła, aż ciasto stanie się gładkie, będzie jednak miękkie i klejące. W razie potrzeby można dodać jeszcze maksymalnie pół szklanki mąki.

3

Ciasto przekładamy do większego, wysmarowanego oliwą naczynia, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na około godzinę w ciepłym miejscu, aby podwoiło swoją objętość.

4

Wyrośnięte ciasto delikatnie przekładamy na obsypaną mąką stolnicę, dzielimy na 4 części i rozciągając formujemy bagietki (u mnie na szerokość blaszki z piekarnika około 40 cm).

5

Uformowane bagietki przenosimy na natłuszczoną blaszkę i zostawiamy na kolejne 30 minut aby podrosły. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do maksymalnej temperatury – u mnie 250 stopni.

6

Tuż przed włożeniem blachy z bagietkami wnętrze piekarnika spryskujemy wodą – wytworzona w ten sposób para sprawi, że bagietki będą miały chrupiącą skórkę. Bagietki pieczemy 10 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze około 10-12 minut, są gotowe gdy postukane od spodu wydają głuchy dźwięk, tak, jakby były puste w środku.

7

Ciasto na bagietki możemy też przygotować w maszynie do chleba. Dodajemy składniki w następującej kolejności: suche, płynne, na końcu drożdże i ustawiamy program „DOUGH” (zagniatanie i wyrastanie) – u mnie 1,5 godziny. Dalej postępujemy wg przepisu od punktu 4.

bagietka

DSC_3705

DSC_3698