Tradycyjny makowiec zawijany

Tradycyjny makowiec zawijany to jedno z tych ciast, które musi pojawić się u nas na święta. Makowce zwykle piekła babcia, a ja zachwycałam się nimi nie mogąc pojąć jak można tak ładnie ułożyć mak wewnątrz ciasta… Dziś sama piekę je razem z córką, która najbardziej lubi ozdabiać gotowe strucle lukrem lub czekoladą. Makowce można zamrozić (bez polewy) i bezpiecznie przechować do Świąt. Z podanych proporcji upieczecie trzy pokaźne strucle. Jeśli nie macie Amaretto możecie je zastąpić rumem lub pominąć, jednak z jego dodatkiem masa nabiera więcej wilgoci i cudownego migdałowego aromatu. Przepis na ciasto drożdżowe do tego makowca zaczerpnęłam z bloga Moje Wypieki i lekko zmodyfikowałam. Polecam gorąco!

Składniki na 3 makowce:

Na ciasto drożdżowe:

~ 180 ml letniego mleka
~ 50 g świeżych drożdży
~ 6 łyżek cukru z wanilią
~ 150g masła
~ 3 szklanki mąki pszennej (480-500 g)
~ 6 żółtek
~ 1,5 łyżki oleju
~ 1,5 łyżki rumu
~ szczypta soli

Na masę makową:
~ 400 g zmielonego maku*
~ ¾ szklanki cukru
~ 3 łyżki miodu
~ 2 łyżeczki cynamonu
~ 1 łyżka masła
~ 200 g ulubionych bakalii (u mnie płatki migdałowe, rodzynki i skórka pomarańczowa)
~ 120 ml likieru Amaretto
~ 6 białek

1

Przygotowanie makowca zaczynamy od ciasta drożdżowego. Do letniego mleka dodajemy cukier i mieszamy aż się rozpuści, następnie dodajemy drożdże i ponownie mieszamy.

2

Mieszankę odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy około 15 minut aż zacznie się pienić i gęstnieć. W tym czasie rozpuszczamy i studzimy masło i przesiewamy mąkę i oddzielamy żółtka od białek.

3

Do przesianej mąki dodajemy żółtka, przestudzone, roztopione masło, zaczyn drożdżowy, rum, olej i sól i zagniatamy gładkie błyszczące ciasto, wyrabiając je dokładnie przez około 10-15 minut aż będzie gładkie i błyszczące. Można to zrobić ręcznie, za pomocą maszyny do chleba lub miksera ze specjalnym hakiem do ciasta drożdżowego. Jeżeli ciasto lepi się do dłoni można dosypać odrobinę mąki.

4

Wyrobione ciasto przekładamy do naczynia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aby podwoiło swoją objętość – zajmie to około godziny.

5

W międzyczasie przygotowujemy masę makową – do zmielonego maku dodajemy cukier, miód, rozpuszczone masło, cynamon, bakalie i Amaretto, mieszamy.

6

Z białek pozostałych po przygotowaniu ciasta drożdżowego odkładamy 4 łyżki, a resztę ubijamy na sztywno i dodajemy do masy makowej, delikatnie mieszamy.

7

Wyrośnięte ciasto wyciągamy z naczynia i dzielimy na trzy równe części. Każdą część wałkujemy na grubość 3-4 mm aby uzyskać prostokąt o wymiarach 25×40 cm. Następnie ciasto smarujemy płynnym białkiem, masę makową dzielimy na trzy części i jedną z nich równomiernie wykładamy na prostokąt ciasta pozostawiając około 2 cm odstępu od brzegów. A następnie zwijamy całość w roladę.

8

Końce ciasta podwijamy pod spód, dokładnie zlepiamy miejsca łączenia. Makowce zawijamy w papier do pieczenia, zostawiając około 1-2 cm luzu, aby ciasto miało miejsce by jeszcze trochę podrosnąć.

9

Zawinięte w papier makowce odstawiamy i nagrzewamy piekarnik do 180 stopni przy grzaniu góra-dół. Ciasto układamy na blaszce do pieczenia i wkładamy do nagrzanego piekarnika na około 30 minut.

10

Ciasto jest gotowe gdy nabierze brązowego koloru – możemy to sprawdzić rozchylając delikatnie papier do pieczenia. Gotowe makowce wyciągamy z piekarnika, rozchylamy papier i studzimy, następnie dekorujemy według uznania – ja ozdobiłam moje makowce rozpuszczoną białą czekoladą i makiem.

* kupiłam mak już zmielony, jeśli używacie zwykłego maku w ziarenkach najpierw należy go namoczyć w 700 ml wrzątku lub mleka, poczekać aż woda ostygnie, osączyć i dwukrotnie zmielić za pomocą maszynki.

makowiec zawijany

makowiec zawijany

makowiec zawijany