Pasztet z soczewicy

Mam takie wrażenie, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, i że zanim przyjdzie ta wyczekana, upragniona wiosna jeszcze trochę pomarzniemy. Czekając na całą tą niesamowitą obfitość wiosennych nowalijek, świeżych warzyw i kolorowych straganów ratujemy się strączkami – kupujemy kilogramy ciecierzycy, bo hummus zjadamy pasjami, używamy jej zresztą też jako świetnego wsadu do sosu pomidorowego, gdy najdzie nas ochota na coś w stylu kurczaka tikka masala. Kasze wszelakie zjadamy w posatci budyniu jaglanego, chleba grycznaego czy poczciwego kaszotto. Ostatnio w spiżarni odkryłam zaszyte w kącie półki trzy opakowania czerwonej soczewicy i natychmiast postanowiłam coś z tym zrobić. A najprościej zrobić pasztet – idealny do domowego chleba na zakwasie. W lodówce było jeszcze trochę włoszczyzny, więc nie namyślając się długo przystąpiłam do dzieła i tak powstał kolejny warzywny pasztet, który na stałe zagości w naszym repertuarze.

Składniki na formę 26×12 cm:

~ 300 g czerwonej soczewicy (suchej)
~ 2 duże cebule,
~ 3 marchewki
~ 1 pietruszka
~ 1 łyżeczka tymianku
~ szczypta gałki muszkatołowej,
~ 4 ząbki czosnku
~ 2 łyżki koncentratu pomidorowego
~ 2 jajka
~ 100 ml oleju (użyłam słonecznikowego)
~ 5 czubatych łyżek drobno zmielonych płatków owsianych
~ sól, pieprz, curry, imbir, papryka wędzona do smaku
1

Na patelni rozgrzewamy 50 ml oleju i na małym ogniu dusimy drobno posiekaną cebulę i starte na tarce marchewkę oraz pietruszkę, do czasu aż zmiękną.

2

Soczewicę gotujemy według przepisu na opakowaniu (powinna być bardzo miękka) i odsączamy, dodajemy do niej podsmażone warzywa, pozostały olej, przyprawy, jajka, zmielone płatki owsiane, koncentrat pomidorowy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy obficie solą i świeżo zmielonym pieprzem.

3

Całość mielimy za pomocą maszynki lub blendera, przekładamy do natłuszczonej olejem keksówki o wymiarach 26×12 cm i pieczemy około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przy grzaniu góra-dół, w połowie pieczenia przykrywamy wierzch folią aluminiową.

4

Gotowy pasztet pozostawiamy w formie do całkowitego wystudzenia. Przechowujemy w lodówce.