Bogracz czyli węgierska zupa gulaszowa

Jak zrobić bogracz? To pytanie jakieś 25 lat temu moja Mama zadawała znajomym kucharzom, a to dlatego, że bogracz był jedną z nielicznych potraw, którą ze smakiem zjadałam w szkolnej stołówce i dręczyłam Mamę żeby mi taki zrobiła w domu. Poniższy przepis dostarczył Mamie nasz sąsiad, który podczas praktyk w jednej z restauracji miał kontakt z tym daniem i tak od ćwierć wieku bogracz pojawia się niezmiennie nie tylko na co dzień ale i od święta podczas imprez rodzinnych.
Po latach dowiedziałam się, że bogracz to nazwa kociołka, w którym tradycyjnie przygotowuje się tę pyszną i sycącą zupę gulaszową, jednak w niektórych rejonach przyjęło się, że bogracz to także zupa przygotowywana w tym naczyniu. Tradycyjnie Węgrzy robią ją z boczkiem, na smalcu i bardzo ostrą.
Mama zaraziła tą miłością także moje córki, gdy całkiem niedawno będąc u nas ugotowała bogracz, który był przez dziewczyny jedzony na śniadanie, obiad i kolację. Spróbujcie i Wy, gdyż o tej porze roku nie ma nic lepszego niż parujący talerz bograczu poranną, popołudniową czy wieczorową porą!

Składniki:

~ 600 g wołowiny (najlepiej łopatka lub karkówka)
~ 4 ząbki czosnku
~ 1 duża cebula
~ 2 papryki konserwowe
~ 1 papryczka chili (opcjonalnie)
~ 250 ml passaty pomidorowej
~ 3 średnie ziemniaki
~ 1 łyżeczka soli
~ 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
~ 1 łyżeczka papryki w proszku (u mnie wędzona)
~ 100 ml śmietany 18%
~ 3 liście laurowe
~ 5 ziarenek ziela angielskiego
~ olej do smażenia
~ 3 litry wody

Na kluski kładzione:
~ 2 jajka
~ 1 szklanka mąki pszennej
~ duża szczypta soli

1

Wołowinę kroimy w kostkę, cebulę w piórka. Na patelni rozgrzewamy olej i na dużym ogniu obsmażamy wołowinę aż nabierze złotego koloru, dodajemy cebulę i smażymy aż lekko zmięknie, zmniejszamy ogień, podlewamy odrobiną wody, dusimy pod przykryciem do miękkości około godzinę, w miarę potrzeby uzupełniając wodę aby mięso się nie przypaliło.

2

Czosnek rozcieramy z solą, gotujemy 3 litry wody, dodajemy liść laurowy ziele angielskie, roztarty czosnek, chili, paprykę w proszku i całą zawartość patelni, gotujemy około 30 minut, następnie dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, gotujemy aż zmiękną, około 20 minut, na koniec dorzucamy pokrojoną w kostkę paprykę konserwową i passatę pomidorową i gotujemy na małym ogniu 5 minut.

3

Przygotowujemy kluski kładzione – mąkę mieszamy z jajkami i solą do uzyskania gładkiej masy – można to zrobić widelcem. Ciasto powinno być dość gęste ale równocześnie pozostawać płynne. Za pomocą łyżeczki nabieramy porcje ciasta i kładziemy je na gotującą się zupę zamaczając w niej łyżeczkę. Czynność powtarzamy, aż do zużycia całego ciasta. Na koniec zupę zabielamy śmietaną, podajemy na ciepło. Bogracz świetnie się mrozi, a że jest dość czasochłonny warto zrobić go więcej i w razie potrzeby rozmrozić i odgrzać.