Domowa granola

Jak zrobić domową granolę – to pytanie zadała mi koleżanka, która z racji uczulenia na gluten nie mogła znaleźć na sklepowej półce żadnej nie zawierającej pszenicy. Jako zdeklarowana fanka owsianki, rzadko jadałam granolę i jakoś się nad tym nie zastanawiałam, ale pomyślałam, że to nie może być trudne, wystarczy zlepić płatki miodem i dodać bakalie – i dokładnie tak jest. Dla osób, które gluten tolerują polecam zmieszanie płatków owsianych z orkiszowymi, będzie jeszcze smaczniej. Z racji tego, że większość kupnych granoli zawiera syrop glukozowo-fruktozowy i inne wesołe dodatki, łatwość przygotowania jej w domu powinna Was skłonić do tego aby robić to samodzielnie – będzie zdrowiej i taniej 😉

Składniki:

~ 2 szklanki płatków owsianych lub orkiszowych
~ 2 szklanki bakalii (orzechy laskowe, migdały, słonecznik, nerkowce)
~ 0.5 szklanki rodzynek
~ 1/2 szklanki płynnego miodu (u mnie akacjowy)
~ 1/4 szklanki oleju o neutralnym smaku (np. rzepakowy)
~ 0.5 łyżeczki soli

1

W jednym naczyniu wymieszać płatki, bakalie (oprócz rodzynek) i sól, w drugim miód i olej. Dodać składniki płynne do płatków i bakalii i wymieszać łyżką.

2

Tak przygotowaną granolę wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni, piec około godziny mieszając od czasu do czasu.

3

Zostawić do ostygnięcia, wymieszać z rodzynkami, przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku (najlepiej szklanym), zjadać z mlekiem lub jogurtem.