Zupa wonton (Wonton soup)

Zupa wonton to chyba jedna z bardziej znanych orientalnych zup, podczas naszej podróży po Azji jedliśmy ją wielokrotnie i mimo różnic zależnych od regionu, nadzienia pierożków czy przypraw użytych do jej przygotowania przez lokalnych kucharzy, smakowała zawsze po prostu dobrze. Zupę wonton możecie też samodzielnie przygotować w domu. Poniżej podaję przepis, który zaadaptowałam do polskich warunków. Oryginalnie zupę wonton przygotowuje się na długo gotowanym bulionie, koniecznie z dodatkiem wieprzowiny (nóżki i tym podobne historie) ale ja odtworzyłam dla Was jej smak używając esencjonalnego, swojskiego rosołu, gotowanego na wołowinie, kurczaku i piersi kaczki. Ważne, żeby rosół, którego użyjecie był wyrazisty w smaku, wtedy Wy też poczujecie Azję w swojej kuchni 🙂

pierożki zupa wonton

Składniki na 8 porcji:

Na zupę:

~ 2 litry rosołu (intensywnego w smaku)
~ 4 cm imbiru
~ 4 łyżki jasnego sosu sojowego
~ 2 łyżki sosu rybnego
~ kilka kropli oleju sezamowego (do podania)
~ 2-3 zielone cebulki (+ do podania)
~ 2-3 gałązki świeżej kolendry
~ 3 ząbki czosnku

Na ciasto:

~ 2 szklanki mąki pszennej
~ 1 jajko
~ 1/3 szklanki gorącej wody
~ 1/2 łyżeczki soli

Na farsz:

~ 400 g zmielonego mięsa (gotowane lub surowe, użyłam wołowiny)
~ 4 łyżki posiekanej świeżej kolendry
~ 2 cm imbiru
~ 1 ząbek czosnku
~ 3 sztuki zielonej cebulki (biała część)
~ 2 łyżki sosu sojowego
~ 1 łyżka oleju sezamowego

1

Przygotować zupę: podgrzać rosół, dodać do niego pokrojony w plasterki imbir, przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawić sosem sojowy i sosem rybnym, dorzucić zieloną cebulkę oraz gałązki kolendry, gotować na małym ogniu około 15 minut.

2

Przygotować ciasto: z podanych składników zagnieść plastyczne, elastyczne ciasto, w razie potrzeby dodając mąki jeśli będzie zbyt rzadkie lub wody jeśli wyda wam się tępe. Odłożyć na 10 minut i przykryć ściereczka aby nie wyschło.

3

Przygotować farsz: mięso (może być to, na którym gotowaliście rosół) wymieszać z posiekaną kolendrą, startym imbirem, zmiażdżonym czosnkiem, posiekaną cebulką, całość doprawić sosem sojowym i olejem sezamowym, odstawić.

4

Ciasto rozwałkować na cienki placek, pokroić na kwadraty o boku 5 cm, na każdy kwadrat nałożyć łyżeczkę farszu, sklejać rogi, formując coś w rodzaju sakiewki. Odkładać na omączony blat, przykrywać ściereczką, aby pierożki nie wyschły.

5

W garnku gotujemy wodę, a na garnku ustawiamy bambusowy koszyczek do gotowania na parze, wyłożony papierem do pieczenia lub liśćmi kapusty, które lekko dziurawimy czubkiem noża aby para wodna miała jak dostać się do pierożków.

6

Układamy pierożki w koszyczku w niewielkich odległościach, ustawiamy na garnku z wrzącą wodą i gotujemy na parze pod przykryciem około 10 minut. Pierożki można też gotować bezpośrednio we wrzątku (oryginalnie gotuje się je w zupie). Postępujemy wtedy jak z tradycyjnymi pierogami: gotujemy wrzątek, solimy, wrzucamy partiami pierożki i gotujemy 1-2 minuty od wypłynięcia, wyciągamy na talerz za pomocą łyżki cedzakowej.

7

Do miseczek nalewamy zupę, przyprawiamy olejem sezamowym, do każdej porcji wkładamy ugotowane pierożki i posypujemy pokrojoną zieloną cebulką. Podajemy na ciepło.

zupa z pierożkami wonton

chiang mai