Jak obrać ananasa

Ananas to pyszny i zdrowy owoc. Zawiera mnóstwo witaminy C, magnezu, witamin z grupy B oraz cenne kwasy owocowe. Sezon na ananasy trwa od marca do czerwca, wtedy to owoce są najsmaczniejsze. Czasami kłopot może sprawiać ich obieranie. W poniższym artykule dowiesz się jak łatwo i szybko obrać ananasa, jak wybrać odpowiedni egzemplarz i z czym go jeść.

1. Jak wybrać ananasa
Po pierwsze dokładnie oglądamy ananasa z zewnątrz – nie powinien mieć przebarwień i miękkich miejsc, kolor powinien być jednolity. Jeśli ananas ma wyraźny żółto-zielony kolor oraz duże zielone liście oznacza to, że nie jest jeszcze gotowy do spożycia. Ananasy przestają dojrzewać w momencie zerwania, lecz zostawienie ich w temperaturze pokojowej na kilka dni sprawia, że miękną i stają się bardziej soczyste, dlatego warto kupić ananasa kilka dni wcześniej – będziemy mieć wówczas pewność, że będzie smakował idealnie. W sklepach można też znaleźć dojrzałe egzemplarze. Warto zdać się na zmysł węchu – powąchajcie owoc – jeśli pachnie ananasem jest w porządku. Dodatkowo zwróćcie uwagę na listki – powinny być zielone i lekko podeschnięte na końcach, a jeśli pociągnięcie listek zewnętrzny powinien się urwać. Dojrzały ananas ma kolor żółto-pomarańczowy, miąższ ugina się pod naciskiem ale nadal pozostaje lekko twardy. Unikajcie ananasów z przesuszonymi liśćmi, brązowych i miękkich – to oznacza, że ich najlepszy czas już minął.

pineapple

2. Jak obrać ananasa
Ananasa można obrać na wiele różnych sposobów, ten, który Wam dziś proponuję idealnie sprawdzi się, jeśli chcecie podać ananasa jako samodzielną przekąskę, jednak jest też świetny, gdy potrzebujecie kawałków do sałatki, koktajlu czy ciasta.
Ananasa, razem z liśćmi kroimy za pomocą ostrego noża na ćwiartki, odkrawamy stwardniały środek, i oddzielamy miąższ od skóry. Miąższ kroimy na kawałki o grubości około 1.5 cm i układamy na skórce, która posłuży jako talerzyk.

ananas

3. Jak jeść ananasa
Ananas świetnie smakuje jedzony zarówno na ciepło, jak i na zimno. Stanowi idealny dodatek do sałatek, i ciast, świetnie sprawdza się w daniach słodko-kwaśnych i orientalnych. Jest składnikiem pysznych koktajli, lodów i sorbetów a także orzeźwiającą samodzielną przekąską.

curry ananas krewetki