Soczysta łopatka długo pieczona (Pulled Pork)

Jak upiec mięso aby było soczyste? Takie pytanie zadaje sobie niejedna osoba. Odpowiem, że długo i powoli. Osobiście mięso piekę zwykle wtedy, gdy ktoś z rodziny lub mięsożernych przyjaciół przyjeżdża z wizytą. Ale wtedy musi to być naprawdę dobre mięso. Z pulled pork po raz pierwszy zetknęłam się dawno temu w Londynie – kanapka z soczystą, dobrze zrobioną wieprzowiną i piklami po prostu mnie urzekła. Przypomniałam sobie o niej, gdy jakiś czas temu w lokalnym sklepie spożywczym zobaczyłam gotowe do przygotowania mięso nazwane właśnie Pulled Pork z polskiego Krucha wieprzowina. Mięso, jeśli w ogóle kupuję, to tylko u rzeźnika ale z ciekawości zerknęłam na opakowanie tego cudu i odczytałam co następuje w składzie: mięso wieprzowe(83%), woda, skrobia modyfikowana, żelatyna wieprzowa, ekstrakt drożdżowy, sól spożywcza, dekstroza, aromaty, przyprawy, cukier, częściowo utwardzony tłuszcz palmowy, MLEKO w proszku, regulatory kwasowości: cytryniany sodu, octany sodu, przeciwutleniacz: askorbinian sodu – bez komentarza. Poszperałam zatem w sieci i wykorzystując wskazówki brytyjskich kucharzy oraz polegając na własnych kubkach smakowych przygotowałam przepyszne mięso, które rozpływa się w ustach. Na blogu znajdziecie też przepis na długo pieczony rostbef – polecam! A w Krakowie najbliższa klasycznej bułce z Pulled Pork jest maczanka krakowska sprzedawana z FoodTrucka Andrus – cudowna!!!

pulled pork

Składniki:

~ 2 kg łopatki wieprzowej z kością i tłuszczem
~ 3 duże cebule
~ 3 łyżki świeżo zmielonego kolorowego pieprzu
~ 1 łyżka kminu rzymskiego
~ 1 łyżeczka chili
~ 1 łyżka soli
~ 1 łyżka papryki wędzonej
~ 4 ząbki czosnku
Solanka
~ 2 litry zimnej wody
~ 1/2 szklanki soli
~ 2 liście laurowe
~ 1/2 szklanki brązowego cukru
~ 2 łyżki mieszanki w/w przypraw
Do podania
~ sos BBQ (najlepiej domowy)
~ pieczywo

1

W miseczce mieszkamy pieprz, kmin rzymski, chili, sól, paprykę wędzoną i zmiażdżony czosnek, odstawiamy.
W zimnej wodzie (2l) rozpuszczamy 1/2 szklanki soli, 1/2 szklanki brązowego cukru, dodajemy liście laurowe i 2 łyżki z wcześniej przygotowanej mieszanki przypraw.

2

Mięso przekładamy do pojemnika i zalewamy przygotowaną solanką, w taki sposób, aby cale mięso było przykryte płynem, odstawiamy do lodówki na co najmniej 24 godziny.

3

Po tym czasie mięso wyciągamy z solanki, osuszamy i przyprawiamy przygotowaną wcześniej mieszanką przypraw, dokładnie masując aby przyprawy pokryły całe mięso. Cebule kroimy na ćwiartki i kładziemy na dnie naczynia, na niej układamy mięso w taki sposób aby warstwa tłuszczyku znalazła się u góry.

4

Piekarnik rozgrzewamy do 110 stopni Celsjusza i pieczemy mięso bez przykrycia na drugim poziomie przez około 8 godzin , następnie zwiększamy temperaturę do 130 stopni i pieczemy jeszcze godzinę, aby mięso się zrumieniło (powinno osiągnąć temperaturę wewnętrzną około 100 stopni). Po tym czasie łopatkę wyciągamy z piekarnika, przykrywamy folią aluminiową i zostawiamy na 45 minut aby mięso odpoczęło. Na koniec za pomocą dwóch widelców szarpiemy mięso na włókna i podajemy z sosem BBQ, pieczywem i czerwonym winem.

pulled pork