Zupa miso (Miso-shiru)

O tym, że uwielbiam kuchnię azjatycką w każdym wydaniu nie muszę chyba pisać, o tym, że w ostatnim miesiącu wpadłam w wir gotowania wszelkich dań związanych z tym kontynentem także 😉 Gdy tylko ktoś z rodziny, przyjaciół lub znajomych wybiera się w tamte rejony natychmiast zamawiam przyprawy i półprodukty, które później z lubością wykorzystuję w kuchni. Tak było z pastą miso, która przyleciała prosto z Tokyo. Jako, że jestem wielką fanką zupy miso od razu wiedziałam, co z nią zrobię. Resztę składników kupiłam przez internet i w ten sposób zafundowaliśmy sobie kolejny udany weekend z kuchnią japońską. Miso tradycyjnie przyrządza się na bulionie z płatków tuńczyka i glonów kombu, który nazywa się dashi. Do gotowego bulionu wystarczy dodać pastę miso ze sfermentowanej soi oraz wodorosty wakame i dodatki typu tofu, zielona cebulka czy grzyby shitake i już możemy cieszyć się delikatnym smakiem zupy miso, którą Japończycy zwykle jadają na śniadanie. Myślę, że to między innymi jej cudownym właściwościom zdrowotnym w Japonii żyje tylu stulatków.

miso shiru

Składniki na 1 litr zupy:

Na dashi:
~ 4 szklanki wody
~ 1 szklanka płatków bonito (suszonego tuńczyka)
~ 20 g suszonych glonów kombu

Na zupę miso:
~ 1/2 szklanki wodorostów wakame
~ 3 łyżki ciemnej pasty miso
~ 200 g tofu naturalnego
~ zielona cebulka (do podania)

1

Przygotowanie zupy zaczynamy od bulionu dashi. Glony kombu zalewamy w garnku litrem wody i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie stawiamy garnek na ogniu, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy około 10 minut. Wyciągamy glony (nie będą już potrzebne) i wrzucamy do garnka płatki bonito – gotujemy przez kolejne 10 minut na średnim ogniu. Po tym czasie odcedzamy bulion (płatki tuńczyka możemy ponownie wykorzystać, do zupy nie będą już potrzebne).

2

Przygotowujemy zupę miso – odlewamy pół szklanki bulionu, dodajemy pastę miso i dokładnie mieszamy. Wlewamy do pozostałego bulionu, dodajemy wodorosty wakame i gotujemy na małym ogniu około 10 minut, dodajemy osączone i osuszone papierowym ręcznikiem, pokrojone w kostkę tofu i gotujemy kolejne 2-3 minuty. Jeśli zupa jest za mało słona dodajemy jeszcze trochę pasty miso. Zupę podajemy posypaną posiekaną zieloną cebulką lub szczypiorkiem.

3

To podstawowa wersja zupy miso, tak jak nasz polski rosół każdy ma swój sposób aby ją przyrządzić. Świetnie smakuje także z dodatkiem grzybków shitake, sezamu, makaronu soba itp.

zupa miso