Jak czyścić mule

Owoce morza to wdzięczny temat kulinarny, jednak nie wszyscy wiedzą jak je przygotowywać i jeść. Przeczytaj jak łatwo oczyścić mule przed gotowaniem i jak je przygotować aby w pełni cieszyć się ich delikatnym smakiem. Skupiłam się dziś na mulach ale w ten sam sposób możecie postępować z każdym rodzajem małży.

makaron z mulami jak czyscić mule

1. Jak wybrać i przechowywać mule

Świeże mule sprzedawane są zwykle w siateczkach z oczkami lub zamkniętych plastikowych opakowaniach. Jako, że na polskim rynku mule pochodzą z importu warto je przyrządzać jak najszybciej od momentu zakupu, jeśli nie mamy możliwości aby ugotować je od razu, mogą poczekać w lodówce 1- 2 dni. Przed przystąpieniem do gotowania należy je dokładnie przejrzeć i oczyścić.

2. Jak czyścić mule

Na początek przebieramy mule i wybieramy te z zamkniętymi skorupkami, jeśli skorupka jest lekko otwarta należy delikatnie postukać muszlą o krawędź miski lub blatu i sprawdzić czy się zamyka – jeśli nie, oznacza to, że należy ją wyrzucić, jeśli się domknie wszystko jest w porządku i mula jest świeża. Otwarte muszle wyrzucamy. Za pomocą noża usuwamy narośle i nierówności z muszli a następnie mule dokładnie czyścimy za pomocą szczoteczki pod bieżącą zimną wodą i odkładamy na sito. Oczyszczonych muli nie moczymy w wodzie, gdyż wtedy mogłyby się pootwierać. Tak oczyszczone i przebrane mule są gotowe do dalszej obróbki.

3. Jak gotować mule

Mule najlepiej gotować w dużym garnku lub na głębokiej patelni z pokrywką. Najpierw należy rozpuścić masło, następnie dodać preferowane dodatki (zwykle są to cebula, czosnek, pietruszka, pomidory) wrzucić mule, ewentualnie podlać białym winem i dusić pod przykryciem 4-5 minut aż muszle się pootwierają. Nie należy przeciągać gotowania, gdyż zbyt długo gotowane mule zrobią się gumowate i niesmaczne. Tym razem odwrotnie niż przy oczyszczaniu wyrzucamy wszystkie mule, które się nie otworzyły. Reszta jest gotowa do jedzenia. Mule należy podawać natychmiast po przygotowaniu, najlepiej w garnku, w którym się robiły lub po przełożeniu na talerz.

4. Jak jeść mule

Mule doskonale smakują solo lub z bagietką maczaną w sosie, który powstał podczas gotowania. Stanowią też doskonały dodatek do makaronu, risotto czy sałatek. Mule jemy palcami, wyciągając je ze skorupki.

jak czyscic mule