Domowe chlebki pita

Pita to popularne na Bliskim Wschodzie pieczywo, doskonałe do wypełniania sałatkami, mięsem czy jako dodatek do hummusu. Jak zrobić chlebek pita w domu? Nic prostszego! Potrzebujecie tylko kilku podstawowych składników i trochę cierpliwości. Domowa pita wynagrodzi Wam czas oczekiwania smakiem i cudownym zapachem, który wypełni cały dom. A potem wystarczy już tylko wybrać dodatki i delektować się niesamowitym smakiem. Najlepszy przepis jaki testowałam pochodził ze strony New York Times’a, przetłumaczyłam go dla Was poniżej.

pita bread recipe

Składniki na 8 sztuk:

~ 2 łyżeczki suszonych drożdży
~ 1/2 łyżeczki cukru
~ 1/4 szklanki mąki pszennej razowej TYP 2000
~ 2,5 szklanki mąki pszennej TYP 550
~ 1 łyżeczka soli
~ 2 łyżki oliwy
~ szklanka ciepłej wody

1

W szklanej misce w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie rozpuszczamy drożdże i cukier. Dodajemy mąkę razową i 1/4 szklanki mąki pszennej. Mieszamy i zostawiamy na 20 minut pod przykryciem w ciepłym miejscu aby zaczyn zaczął pracować i lekko podrósł.

2

Dodajemy sól, oliwę i prawie całą pozostałą mąkę pszenną (odkładamy około pół szklanki). Całość dokładnie mieszamy drewnianą łyżką, lekko obsypujemy mąką i przekładamy na stolnicę. Wyrabiamy około 2 minuty, następnie zostawiamy ciasto na 10 minut aby chwilę odpoczęło i ponownie wyrabiamy przez 2 minuty w razie potrzeby podsypując mąką, starając się równocześnie aby nie dodać jej zbyt dużo. Ciasto powinno być miękkie i lekko klejące i łatwo odchodzić od rąk. Całą operację można także przeprowadzić za pomocą miksera z końcówkami-hakami do ciasta drożdżowego.

3

Zagniecione ciasto przekładamy do czystej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 60-90 minut do podwojenia objętości.

3

Gdy ciasto wyrośnie rozgrzewamy piekarnik do 240 stopni przy grzaniu góra-dół. Ciasto uderzamy pięścią aby je odgazować i dzieli na 8 równych części, formujemy z nich kulki. Układamy na stolnicy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut.

4

Wyciągamy kolejno kuleczki ciasta i wałkujemy na krążki o średnicy około 20 cm (skurczą się podczas pieczenia), w razie potrzeby lekko podsypując mąką jeśli ciasto klei się do wałka. Jeśli chcemy możemy wierzch chlebków posypać ulubionymi przyprawami np. czarnuszką, chili czy wędzoną papryką. Przygotowujemy tyle krążków ile zmieści się na blaszce do pieczenia, reszta kuleczek cierpliwie czeka na swoją kolej przykryta ściereczką.

5

Rozwałkowane chlebki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy aż chlebki napełnią się powietrzem – około 2 minuty, następnie przewracamy i opiekamy jeszcze około minutę, dwie. Chlebki powinny pozostać blade z kilkoma ciemnymi plamkami.

6

Chlebki pita układamy w koszyku na pieczywo i przykrywamy ściereczką aby pozostały miękkie, podajemy z ulubionymi dodatkami lub jako dodatek do curry albo hummusu.