Jak ugotować jajko na miękko

Jajka to cenne źródło białka, aminokwasów, lecytyny oraz kwasów omega-3. Doskonale sprawdzają się jako śniadanie. Wiem, że dla niektórych z Was problem stanowi ugotowanie jajka na miękko – wychodzi albo za twarde albo zbyt lejące z nieściętym białkiem. Dlatego dziś mam dla Was poradnik jak ugotować jajko na miękko, bo tak naprawdę przygotowanie perfekcyjnego jajka na miękko nie jest trudne, zobaczcie jak to robić aby za każdym razem otrzymać jajko z lejącym żółtkiem.

1. Jak wybrać jajka?

Kupując jajka warto zwrócić uwagę na numerek, który się na nich znajduje. Oznaczenie to jest wspólne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i powinno zawierać w sobie informacje o wielkości jajek, sposobie chowu kur, kraju pochodzenia i producencie.

KOD znajdujący się na jajkach ma następującą postać:
A-BB-WWXXYYZZ

A – oznacza sposób w jaki hodowane są kury:

0 – chów ekologiczny
1 – chów na wolnym wybiegu
2 – chów ściółkowy
3 – chów klatkowy

BB – oznacza kraj pochodzenia, PL to Polska, NL Holandia, CZ Czechy, etc.

Kolejne 8 cyfr to weterynaryjny numer identyfikacyjny, wskazujący bezpośrednio na producenta, gdzie:
WW – oznacza kod województwa
XX – oznacza kod powiatu
YY – oznacza kod zakresu działalności
ZZ – oznacza kod firmy

Im niższy numer tym lepiej, choć podobno sposób chowu nie wpływa na skład jajka i w każdym przypadku procentowo zawiera ono tyle samo substancji odżywczych. Jajka z numerem 3 są zwykle najtańsze, lecz kryje się za nimi cierpienie zwierząt, kur zamkniętych w klatkach mniejszych niż powierzchnia kartki A4, z wyciętymi dziobami i pazurami, kur które są karmione w sposób automatyczny i nigdy nie widzą słońca ani trawy. Namawiam Was zatem gorąco do zerkania na numery i dobrego wyboru.

2. Jak gotować jajka

Sposobów na gotowanie jajek na miękko jest co najmniej kilka. Niektórzy wsadzają je do wrzącej wody, co u mnie zwykle skutkowało ich pęknięciem, bo zwykle nie miałam głowy aby ocieplać je wcześniej w temperaturze pokojowej, inni liczą czas od samego początku, inni gotują „na oko” ale u mnie sprawdził się najlepiej następujący, opisany poniżej, sposób.

Jajka umieszczamy w garnku i zalewamy zimną wodą, przykrywamy pokrywką i podgrzewamy aż woda zacznie wrzeć. Gdy pojawią się charakterystyczne bąbelki ustawiamy czas na trzy minuty . Po tym czasie wylewamy wrzątek i zalewamy jajka zimną wodą aby zatrzymać proces gotowania. Gdy jajka lekko przestygną umieszczamy je w kieliszkach, obieramy i zjadamy.

Aby jajka nie pękały podczas gotowania można dodać do wody łyżeczkę octu.

3. Z czym jeść jajka na miękko

Jajka na miękko świetnie sprawdzą się jako śniadanie. Ja lubię je z odrobiną soli i świeżo zmielonego pieprzu. Niektórzy dodają też do żółtka odrobinę masła, niezmiennie dobrze smakują zagryzane świeżym chlebem z masłem.

Jajko na miękko jak ugotować