Dżem z winogron z czerwonym winem

Koniec lata obfituje w dary losu – sąsiadka uszczęśliwiła mnie węgierkami, z których powstały przepyszne powidła, a teść przywiózł własnoręcznie wyhodowane winogrona, które postanowiłam zamienić na dżem. W zeszłym roku wszystkie soki i dżemy (dzięki Magda!) przygotowywałam w Thermomixie, to właśnie na stronie z przepisami dedykowanymi dla tego urządzenia znalazłam przepis na dżem z winogron ze słodkim winem. Zrobiłam kilka słoiczków i okazały się hitem, dlatego też w tym roku podwoiłam ilość wyprodukowanego dżemu. Użyłam słodkiego, portugalskiego wina Porto, a i winogrona były niesamowicie słodkie, radzę jednak spróbować dżemu po przygotowaniu i ocenić jego słodkość, gdyż jak zwykle – wszystko zależy. Ilością cukru w przepisie raczej go nie przesłodzicie, ale jeśli miałby być za mało słodki, zawsze możecie dosypać mu trochę cukru. Dżem z winogron zachwyca nie tylko smakiem, ale i unikalnym kolorem – jeśli macie dostęp do ciemnych winogron bierzcie i róbcie. Polecam!

DSC_3037

Składniki na 2 litry dżemu:

~ 2 kg ciemnych winogron
~ 1 szklanka cukru
~ 1 szklanka słodkiego, czerwonego wina
~ sok wyciśnięty z połówki cytryny

1

Winogrona obieramy z gałązek i myjemy. Wkładamy do garnka (świetnie sprawdzi się też urządzenie wielofunkcyjne lub maszyna do chleba z programem JAM), zalewamy winem i gotujemy całość około 1,5 godziny, aż powstanie dość gęsty dżem, a większość płynu odparuje.

2

Aby pozbyć się pestek i skórek przecieramy dżem przez drobne sito. Następnie przekładamy ponownie do garnka, dodajemy cukier i sok z cytryny, doprowadzamy do wrzenia.

3

Na koniec przekładamy dżem do wyparzonych słoiczków, za pomocą papierowego ręcznika osuszamy brzegi i mocno zakręcamy – odkładamy słoiki do góry dnem, a gdy całość ostygnie przechowujemy w chłodnym miejscu.

dżem z winogron