Jak szybko oczyścić kurki

Jak szybko i łatwo oczyścić kurki? Kurki to grzyby blaszkowate i ich dokładne oczyszczenie może sprawiać trudności, a nie ma chyba nic gorszego niż piasek skrzypiący w zębach podczas jedzenia. Generalnie grzybów nie należy moczyć, bo nasiąkają wodą i tracą smak. Najlepiej obierać je na sucho, oczyszczać z piasku i ściółki za pomocą pędzelka. Ale to czasochłonne, dlatego dziś prosty trik pokazujący jak szybko oczyścić kurki.

1. Jak przechowywać kurki
Kurki to stosunkowo trwałe grzyby – mogą poczekać na obróbkę nawet 2-3 dni bez utraty świeżości. Należy je oczyszczać tuż przed obróbką. Kurki przed użyciem przechowujemy w lodówce.

2. Jak mrozić kurki
Kurki, podobnie jak inne grzyby, można mrozić. Najpierw należy je oczyścić i lekko obgotować. Następnie osuszyć i zamrozić. Używać bez rozmrażania, tuż po wyciągnięciu z zamrażalnika.

3. Jak jeść kurki
Kurki stanowią doskonały dodatek do makaronu, tart, omletów, jajecznicy, kaszy. Doskonale smakują duszone na maśle z cebulą. Najpierw należy je lekko poddusić na maśle do miękkości, a następnie, według uznania dodawać do ulubionych dań.

Po więcej przepisów i inspiracji na dania z kurkami zajrzyj tutaj.

tarta z kurkami

pęczak z kurkami

makaron z kurkami

omlet z kurkami