Naleśniki – przepis podstawowy

Czy ktoś z Was zna osobę, która nie lubi naleśników? Ja nie znam. Uwielbiałam od zawsze, podobnie moje córki. Sonia zapytana co by zjadła zwykle odpowiada „Naleśnika!” nie bacząc ostatnio nawet na upały za oknem. Cóż robić, miksuję ciasto i smażę. Kiedyś u Soni była koleżanka, która zajadając naleśniki powiedziała, że też je lubi ale jej mama nie umie ich robić, dlatego zawsze cieszy się, gdy są w przedszkolu. Trochę mi się smutno zrobiło, więc zapakowałam jej jeszcze kilka na wynos, czym wzbudziłam entuzjazm rzeczonej mamy, która powiedziała, że też lubi ale nie potrafi. Krótka ankieta wśród koleżanek i kolegów potwierdziła fakt, że sporo osób lubi a nie potrafi, bo zawsze coś nie wyjdzie. Smażyłam naleśniki już w podstawówce (robiliśmy to nawet na lekcjach ZPT) i wydawało mi się, że nie jest to jakaś skomplikowana kwestia ale jak się okazuje zagadnienie pt: „Jak zrobić naleśniki?” istnieje, zwłaszcza wśród męskiej części moich znajomych. Moi drodzy od dziś nie będzie problemu – bierzcie i smażcie, a jeśli wciąż macie wątpliwości przeczytajcie też tekst o tym jak zrobić naleśniki – tam trochę porad i trików 🙂

Składniki na 12 sztuk:

Na ciasto naleśnikowe:
~ 2 szklanki mleka
~ 2 szklanki mąki pszennej
~ 2 jajka (rozmiar L)
~ duża szczypta soli
~ 3/4 szklanki wody
~ olej do smażenia

1

Mąkę, mleko, jajka, szczyptę soli miksujemy na gładkie ciasto, w przypadku braku miksera można to zrobić za pomocą rózgi lub widelca. Tak przygotowane ciasto naleśnikowe odstawiamy na około 20-30, minut aby lekko zgęstniało.

2

Po tym czasie dodajemy około ¾ szklanki wody i mieszamy. Jeśli chcemy uzyskać słodkie naleśniki w tym momencie dodajemy też łyżkę cukru. Gotowe do smażenia ciasto naleśnikowe powinno swoją konsystencją przypominać śmietanę.

3

Na dużym ogniu ustawiamy patelnię (najlepiej z grubym dnem), którą lekko natłuszczamy olejem. Czekamy aż patelnia się rozgrzeje, zmniejszamy ogień na średni i wlewamy porcję ciasta, delikatnie ruszamy patelnią aby rozprowadzić ciasto po dnie – jego warstwa powinna być dość cienka.

4

Czekamy aż ciasto się zetnie, a naleśnik lekko się podsmaży i za pomocą szpatułki delikatnie podważamy boki i odwracamy naleśnik na drugą stronę, smażymy kilkanaście sekund aż lekko zbrązowieje i przekładamy na talerz.

5

Czynność powtarzamy do zużycia całego ciasta. Naleśniki podajemy z ulubionymi dodatkami na słodko lub na słono.

naleśniki

naleśniki