Jak obrać pomidory ze skórki

Pomidory to chyba jedne z popularniejszych warzyw w Polsce. Dostępne przez cały rok, jednak najlepsze właśnie w sierpniu. Pomidory stanowią doskonałe źródło witaminy C i E oraz beta karotenu oraz likopenu – antyutleniaczy, opóźniających procesy starzenia.

1. Jak wybrać pomidory
Pomidor powinien być dojrzały (nie ważne czy w szklarni, czy na słońcu). Kupując pomidory warto zwrócić uwagę na zapach (intensywniej pachną pomidory, którym pozwolono dojrzewać na krzaku) oraz skórkę – powinna być gładka, niepoobijana i niepomarszczona. Wybierajmy pomidory w intensywnym czerwonym kolorze.

2. Jak obrać pomidory ze skóry
Pomidory można spożywać bez obierania, jednak dla osób, które mają problemy z układem pokarmowym lub problemy z gryzienie, a także dla małych dzieci zaleca się obieranie pomidorów ze skórki. Umyte pomidory pozbawiamy szypułek, i nacinamy skórkę na krzyż. Umieszczamy w misce i zalewamy wrzątkiem. Po około minucie, za pomocą łyżki wyciągamy pomidory z wrzątku i na kilka sekund zanurzamy w zimnej wodzie. Po takim zabiegu skórka daje się łatwo obierać.

3. Co zrobić z pomidorów
Pomidory można jeść na surowo jako dodatek do kanapek i sałatek, jednak można z nich przygotować także keczup, przecier pomidorowy czy sos do makaronu oraz pyszną zupę pomidorową. Podczas obróbki cieplnej ilość likopenu zawartego w pomidorach zwiększa się, w związku z tym wszelkie przetwory z pomidorów mają jeszcze więcej wartości odżywczych niż surowe warzywa. Świeże pomidory doskonale sprawdzą się też we wszelkiego rodzaju tartach oraz na pizzy w towarzystwie czarnych oliwek i mozzarelli.

pomiodry/tomatoes

gazpacho

salatka z kaczka