Puszyste lody waniliowe (bez maszynki)

Po opublikowaniu tego przepisu na lody bez użycia maszynki dostałam od Was mnóstwo pytań typu: ale jak ma wyglądać ta masa, ale jak ubijać w kąpieli wodnej, a skąd mam wiedzieć czy konsystencja jest OK, nagraj filmik proszę proszę. Robiąc więc kolejną porcję tych pysznych domowych lodów ustawiłam statyw, włączyłam nagrywanie i oto jest – instrukcja krok po kroku jak zrobić pyszne domowe lody waniliowe bez maszynki i bez całej chemii, którą znajdziecie w gotowych lodach nawet najlepszych marek. Przeprowadziłam tez mały eksperyment, żeby sprawdzić, czy i w jakim stopniu, kąpiel wodna zmienia konsystencję gotowych lodów i okazało się, że nie jest ona konieczna, tym bardziej jeśli dokładnie sparzycie i wyszorujecie skorupki jaj przed użyciem.
W ten sposób powstał przepis na najlepsze lody waniliowe jakie zdarzyło mi się jeść przez ostatnie kilka lat. Wystarczą 3 podstawowe składniki + wanilia aby wyczarować litr pysznych lodów, które poprzez dodanie dowolnych owoców możecie modyfikować jak tylko chcecie. Jeśli pominiecie wanilię otrzymacie lody śmietankowe – także wybitne. Bardzo, bardzo polecam!

Składniki na 1 litr lodów:

~ 3/4 szklanki cukru
~ 350 ml śmietanki 30%
~ 2 jajka
~ ziarenka wyskrobane z laski wanilii

1

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywno. Za pomocą miksera ucieramy żółtka z cukrem na gładką puszystą masę przez około 5 minut. Następnie dodajemy ubite wcześniej białka i miksujemy na najwyższych obrotach jeszcze 10 minut do uzyskania dość gęstej, lejącej masy.

2

Z laski wanilii wyskrobujemy ziarenka a na koniec ubijamy na sztywno schłodzoną wcześniej śmietankę 30%. Do ubitej śmietany dodajemy ziarenka z wanilii i wlewamy przygotowaną wcześniej masę jajeczną, całość delikatnie miksujemy aż wszystkie składniki się połączą.

3

Masę przekładamy do plastikowego lub metalowego pojemnika wyłożonego folią spożywczą. Całość także przykrywamy folią i umieszczamy w zamrażalniku na około 6 godzin. Wyjmujemy 10 minut przed podaniem aby lody lekko zmiękły.

lody waniliowe bez maszynki

lody waniliowe bez maszynki 2

Akcja lodowa 2015