Jak ugotować bób

Bób to warzywo strączkowe, które jest doskonałym źródłem białka i kwasu foliowego. Dodatkowo zawiera też sporo potasu i błonnika. Polecany dla kobiet w ciąży, osób z niedokrwistością i borykających się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Bób sprzedawany w strąkach, lub częściej już wyłuskany może być jedzony na surowo lub ugotowany. Przeczytajcie i zobaczcie jak gotować i przyrządzać bób.

1. Jak wybrać bób
Kupując bób warto zwrócić uwagę aby jego łupinki miały jednolity, beżowy kolor. Skórka powinna być gładka, a zapach pryzjemny. Najlepiej jeśli uda się znaleźć bób w strąkach, wtedy mamy pewność, że jest świeży 🙂 Bób z przebarwieniami, plamami, pociemniałą skórką i nieprzyjemnym zapachem nie jest świeży i na pewno nie będzie dobrze smakował.

2. Jak obrać bób
Młody bób można jeść ze skórką i nie trzeba go obierać. Najlepiej i nałatwiej obierać ugotowany i przestudzony bób, jeśli nie jest rozgotowany, nie powinno przysparzać to problemów.

3. Jak gotować bób
Najpopularniejszy sposób na przygotowanie bobu to jego ugotowanie. Do gotującej się wody dodajemy łyżeczkę soli i wsypujemy bób, czekamy aż woda się zagotuje i w zależności od preferowanego stopnia twardości gotujemy na średnim ogniu około 8-10 minut. Czas gotowania zależny jest od wieku bobu – młode strączki gotują się krócej, w przypadku starszych ten proces może potrwać nawet do 25 minut. Warto w trakcie gotowania spróbować i ocenić jaki stopień twardości nam odpowiada.

4. Jak i z czym jeść bób
Lekko przestudzony bób możemy wyłuskać lub w łupinach polać masłem i od razu zjadać. Bób można też smażyć z dodatkiem cebuli i wędliny, świetnie sprawdzi się też jako dodatek do tarty, sałatki lub jako podstawa do przygotowania falafela czy hummusu.

bób/ fava bean

falafel

DSC_1269

DSC_5384