Jak ugotować kukurydzę

Kukurydza to popularne bezglutenowe zboże stanowiące bogate źródło witamin, soli mineralnych oraz antyoksydantów. Oprócz skrobi, z której wytwarza się mąkę kukurydzianą, zawiera także błonnik i luteinę. Można ją jeść uprażoną w formie popcornu, grillowaną lub ugotowaną. Dzisiaj krótko o tym, jak przygotować kukurydzę gotowaną. W takiej formie jest uwielbiana u nas w domu, zwłaszcza przez dzieciaki.

1. Jak wybrać kukurydzę
Kupując kukurydzę warto zwrócić uwagę na liście i włosy, które nie powinny być obeschnięte. Ziarna świeżej kukurydzy są jędrne i ściśle przylegają do kolby, w zależności od odmiany są jasnożółte lub perłowe.

2. Jak obrać kukurydzę
Kukurydzę obieramy ściągając z niej zielone liście i włosy, które się pod nimi znajdują. Jeśli macie dzieci te części idealnie nadają się do zrobienia kukiełek 😉 Ugotowaną kukurydzę ustawiamy pionowo i za pomocą ostrego noża ścinamy ziarna, które możemy wykorzystać do przygotowania zupy kremu czy sałatki.

3. Jak gotować kukurydzę
Zaczynamy od zagotowania wody, do której dodajemy pół łyżeczki soli i pół łyżki masła. Obrane z liści i umyte kolby umieszczamy w garnku z gotującą się wodą, tak aby były całkowicie zanurzone, przykrywamy pokrywką i gotujemy 12-15 minut aż kukurydza zmięknie. Osączamy i podajemy doprawiając według uznania solą i świeżo zmielonym pieprzem.

Lekko przestygniętą kukurydzę kroję na połówki i wbijam w nią patyczki do szaszłyków w zależności od potrzeby na jednym lub obu końcach kolby. Łatwo ją wtedy złapać i zjadać ziarna dookoła nie brudząc przy tym rąk – cenne zwłaszcza, gdy zabieramy ją ze sobą na plażę czy spacer jako przekąskę.

DSC_1163

DSC_1189

DSC_1182