Jak obrać i jeść awokado

Awokado to pyszny i zdrowy owoc. Oprócz witamin, wapnia i potasu, zawiera też kwas oleinowy, który obniża cholesterol i ma działanie antynowotworowe. Dziś o tym, jak wybrać awokado i co pysznego można przygotować z tym owocem w roli głównej.

1. Jak wybrać awokado

Dojrzałe, gotowe do jedzenia awokado lekko ugina się pod naciskiem palca, ale nie jest zbyt miękkie. Skórka powinna wracać do poprzedniego stanu, jeśli wgłębienie zostaje, oznacza to, że awokado jest już przejrzałe. Stopień dojrzałości awokado można też rozpoznać po kolorze skórki pod szypułką – jeśli jest zielona, awokado jest niedojrzałe, jeśli jest brązowa oznacza, że owoc jest już przejrzały, jeśli natomiast ma żółtawy, lekko miodowy kolor możemy się spodziewać idealnie dojrzałego awokado.

2. Jak obrać awokado

Awokado tniemy ostrym nożem wokół dużej pestki, która znajduje się w środku owocu. Następnie w pestkę wbijamy nóż i przekręcamy aby ją usunąć. Miąższ wyjmujemy za pomocą łyżeczki, skórkę możemy wykorzystać jako jednorazową miseczkę. Jeśli potrzebujemy kawałki owocu, na przykład do sałatki czy sushi, nacinamy skórkę, ściągamy ją, a następnie kroimy awokado w paski lub kostkę.

3. Jak jeść awokado

Awokado jemy na surowo. Stanowi idealny zamiennik masła, można też dodać go do sushi czy sałatek, a nawet użyć jako składnika kremu czekoladowego. Ten owoc stanowi doskonałą bazę dla wszelkiego rodzaju dipów, najsławniejszym z nich jest meksykańskie guacamole, które szturmem podbiło podniebienia smakoszy na całym świecie. Aby awokado nie ściemniało, miąższ po pokrojeniu lub rozgnieceniu warto skropić sokiem z cytryny lub limonki.

3. Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado
Jeśli zdarzy nam się kupić twarde awokado jego dojrzewanie przyśpieszymy zawijając owoc w gazetę i zostawiając na 2-3 dni w szafce. Możemy też zamknąć je w papierowej torbie w towarzystwie banana lub jabłka – wydzielany przez nie etylen spowoduje szybsze dojrzewanie awokado – w zależności od stopnia twardości powinno zmięknąć po 1-2 dniach. Jeśli nasze awokado jest twarde można spowodować, że dojrzeje w ekspresowym tempie podgrzewając je w piekarniku – ciepło spowoduje, że owoc zmięknie. Zawinięte w folię aluminiową awokado umieszczamy na blaszce w piekarniku rozgrzanym do 95 stopni i zostawiamy na 10 minut – w zależności od twardości awokado możemy je ogrzewać dłużej – 20, 30, 40 minut aż do pożądanego stopnia miękkości. Następnie awokado umieszczamy w lodówce aby się schłodziło przed użyciem.

DSC_5972

awokado sałatka