Sos holenderski

Jak zrobić sos holenderski? To pytanie podczas sezonu szparagowego padało wielokrotnie. Słyszałam opowieści jak to się rozwarstwiał, jak nie wyszedł i postanowiłam zgłębić temat. Okazało się, że podstawowa zasada, czyli wszystkie składniki w tej samej temperaturze (najlepiej pokojowej) to absolutny mus, jeśli chodzi o ten pyszny holenderski majonez. Bo to po prostu trochę inna wersja znanego i lubianego w naszym kraju dodatku. Zamiast oleju mamy po prostu rozpuszczone masło. Pozostałe dodatki się nie zmieniają. Jeśli kiedykolwiek samodzielnie przygotowaliście majonez, sos holenderski nie powinien stwarzać problemów, jeśli nie, także nie ma się czego obawiać. Sos holenderski doskonale smakuje nie tylko ze szparagami, sprawdza się doskonale jako dodatek do warzyw, ryb czy jajek.

Składniki* na 150 ml sosu:

~ 2 żółtka
~ 100 g roztopionego masła
~ 1 łyżkę zimnej wody
~ 1 łyżkę soku z cytryny
~ 1 łyżeczkę łagodnej musztardy (użyłam miodowej)
~ sól do smaku

*Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową, inaczej sos może się nie udać.

1

Na garnku z gotującą się wodą umieszczamy miseczkę, w taki sposób aby jej dno nie dotykało powierzchni wody. W miseczce umieszczamy żółtka, wodę, sok z cytryny i musztardę, całość energicznie mieszamy rózgą aż sos zgęstnieje. Uważamy aby miseczka nie nagrzała się za bardzo, ponieważ wtedy żółtka mogłyby się ściąć i powstanie nam po prostu jajecznica.

2

Do gęstniejącego sosu dodajemy porcjami roztopione masło, nie przerywając mieszania. Jeśli sos zacznie zbyt szybko gęstnieć i się rozwarstwi dodajemy kostkę lodu lub usuwamy miseczkę z kąpieli wodnej i wkładamy ją na chwilę do większego naczynia z zimną wodą. Kontynuując energiczne mieszanie dodajemy pozostałe masło.

3

Sos powinien mieć aksamitną i gładką konsystencję. Na koniec doprawiamy sos solą i ewentualnie odrobiną białego octu winnego i natychmiast podajemy.

sos holenderski/ hollandaise sauce

sos holenderski/ hollandaise sauce

sos holenderski/ hollandaise sauce