Jak obierać i jeść szparagi

Gotowanie szparagów nie jest trudne. Dziś przedstawię kilka wskazówek, które pozwolą Wam cieszyć się smakiem tych pysznych i zdrowych warzyw przez cały, niestety bardzo krótki, sezon.
W naszych sklepach możemy kupić szparagi białe lub zielone, czasem zdarzają się też fioletowe. Poniżej kilka wskazówek dotyczących przygotowania, obierania i gotowania tych pysznych warzyw.

Pstrąg z prażonymi migdałami

1. Jak wybrać szparagi

Świeże szparagi są jędrne i maja intensywny kolor (zielone i fioletowe), gdy są zbyt długo przechowywane wiotczeją. Ich świeżość można też sprawdzić pocierając o siebie dwa szparagi – jeśli delikatnie skrzypią, oznacza to, że są świeże. Główki szparagów powinny być zamknięte, a gdy lekko naciśniemy łodygę na końcu, powinna wydzielić kropelki płynu.

2. Jak obierać szparagi

Na początek pozbywamy się zdrewniałych koncówek. Łamiąc, lub za pomocą ostrego noża, usuwamy je na wysokości około 2-3 centymetrów. Szparagi zielone mają delikatną skórkę i nie wymagają obierania, należy je dokładnie umyć i osuszyć za pomocą papierowego ręcznika. Podobnie rzecz przedstawia się, jeśli chodzi o szparagi fioletowe. Natomiast białe szparagi dokładnie myjemy i osuszamy, a następnie za pomocą obieraczki lub małego nożyka obieramy je ze skórki na całej długości, do wysokości główki, w taki sposób aby usunąć wszelkie zdrewnienia.

3. Jak gotować szparagi

Szparagi powinno gotować się w specjalnym wysokim garnku, jeśli jednak go nie posiadacie użyjcie rondla z szerokim dnem lub patelni, wypełnionej wodą doprowadzoną do wrzenia. Do gotującej się wody dodajemy łyżeczkę cukru i łyżeczkę soli, wrzucamy obrane białe szparagi i gotujemy około 12-15 minut do miękkości a następnie osączamy z wody. Zielone szparagi są delikatniejsze, dlatego wystarczy im 5-7 minut. Ja lubię je ugotowane na półtwardo. Szparagi można też przygotować na patelni grillowej lub grillu jak w tym przepisie.
Szparagi zielone, białe i fioletowe podajemy z ulubionymi dodatkami lub sosem holenderski, jajkiem czy szynką parmeńską.

Szparagi z szynką parmeńską

sos holenderski/ hollandaise sauce