Brownie z pomarańczą i orzechami włoskimi

Przepis na to ciasto mam od 7 lat zapisany na kartce, która jak w rasowej książce kucharskiej jest poplamiona tak, że literki rozmywają się i właściwie jeszcze chwila i przepis stanie się nieczytelny. Za każdym razem, gdy piekłam to brownie obiecywałam sobie, że zrobię zdjęcia i wrzucę na bloga i jakoś tak zawsze brownie się rozchodziło wieczorową porą, gdy światła do zdjęć nie było. Ale w końcu się udało, a zmotywowała mnie do tego sąsiadka, którą poczęstowałam tym smakołykiem, sama niezwłocznie postanowiła upiec (notując na kolanie co i jak) i poczęstowała swoich znajomych, oni także zażądali przepisu, Magda zażądała wpisu na blogu, żeby nie podawać każdemu z osobna co, jak i po co. I tak brownie poszło w świat, zdecydowanie jest boskie, kto jadł ten potwierdzi, kto nie jadł musi koniecznie spróbować. Polecam gorąco!

Brownie orange walnuts
 

Składniki na formę 24×24 cm:

~ 100 g masła
~ 150 g gorzkiej czekolady
~ 250 g brązowego cukru trzcinowego
~ 5 jajek
~ 1 łyżka kakao
~ 150 g mąki pszennej
~ 100 g orzechów włoskich
~ 1 pomarańcza
~ 50 g białej czekolady

1

Masło rozpuszczamy ze 150 gramami ciemnej czekolady na małym ogniu, mieszając i nie dopuszczając do wrzenia. Gdy masa jest jednolita zostawiamy aby lekko przestygła.

2

Przestudzoną masę miksujemy i dodajemy do niej kolejno: cukier, jajka, kakao, mąkę. Na koniec dodajemy jeszcze 50 gramów posiekanej białej czekolady, orzechy i pokrojoną w kostkę pomarańczę, całość dokładnie mieszamy.

3

Kwadratową formę o boku 24 cm wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy na nią przygotowane wcześniej ciasto. Testy prowadzone równolegle pokazały, że pieczenie w tortownicy o średnicy 21 cm wymaga około 45 minut.

4

Ciasto wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 40 minut. Gotowe brownie powinny być ciężkie i wilgotne. Zostawiamy w blaszce aby ciasto wystygło, najlepsze jest następnego dnia, gdy aromat czekolady połączy się z pomarańczą i orzechami.

Brownie orange walnuts

Brownie orange walnuts