Pierogi z kapustą i grzybami

Świąteczny klasyk – bez tych pierogów nie wyobrażam sobie naszego wigilijnego stołu. Nigdy nie smakują tak dobrze, jak w Święta, a ich chrupiąca skórka to wprost rozkosz dla podniebienia. Fakt, że ich przygotowanie wymaga nieco wysiłku, jednak smak wynagradza czas spędzony w kuchni. Dodatkowo, jak to pierogi, świetnie się mrożą, więc można zostawić trochę na później 😉 Nic tylko brać i lepić!

pierogi_kapusta grzyby

Składniki na 30 pierogów:

Na ciasto:
~ 2 szklanki mąki pszennej wrocławskiej
~ 2/3 szklanki gorącej wody
~ pół łyżeczki soli
~ łyżeczka oleju/oliwy

 

Na farsz:

~ 150 g suszonych grzybów namoczonych w mleku co najmniej 4 godziny
~ 400 g kapusty kiszonej
~ 1 duża cebula
~ 50 g masła
~ liść laurowy
~ kilka ziarenek pieprzu
~ kilka ziarenek ziela angielskiego
~ 1 łyżka tymianku
~ 1 łyżeczka majeranku
~ 1 łyżeczka papryki
~ sól i pieprz

1

Na początek przygotowujemy farsz (można zrobić to dzień wcześniej): na maśle szklimy cebulę, dodajemy poszatkowaną kapustę, przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, paprykę, sól, pieprz, tymianek i majeranek oraz odsączone, pokrojone na kawałki grzyby, namoczone uprzednio w ciepłym mleku. Całość przesmażamy na patelni, a następnie dusimy pod przykryciem około 40 minut aż kapusta zmięknie. Na koniec odparowujemy płyn, jeśli takowy pozostanie.

2

W międzyczasie przygotowujemy ciasto: na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy sól i wodę zagniatamy do uzyskania elastycznego ciasta. Formujemy kulę, odkładamy i przykrywamy ściereczką, zostawiamy na 15 minut aby ciasto odpoczęło.

3

Odrywamy kawałek ciasta i wałkujemy go na grubość 3-4 mm, za pomocą szklanki wycinamy krążki, na każdym z nich układamy łyżeczkę farszu i sklejamy brzegi – ja robiłam to w taki sposób aby zapleść dekoracyjny warkoczyk.

4

Pierogi wrzucamy partiami do osolonego wrzątku, gotujemy dwie minuty od wypłynięcia, wyciągamy na talerz za pomocą łyżki cedzakowej.

5

Możemy podawać od razu lub jeśli wolimy wersję chrupiącą – przysmażone na maśle.

pierogi_kapusta grzyby2