Świąteczne pierniczki

Nie mogę spać, bo podjadam pierniczki – tak powinien zaczynać się ten wpis. Moja córka uwielbia je piec, a ja uwielbiam ich korzenny aromat, który roznosi się, gdy tylko uchylę wieczko puszki, w której miały czekać do Świąt. Na szczęści do Świąt jeszcze 3 tygodnie, więc zdążymy upiec kolejną porcję, bo niebywałą zaletą tych pierniczków jest na pewno fakt, że miękną od razu i nie twardnieją, można więc je upiec tuż przed Świętami i cieszyć się nimi od razu. Przepis od niezawodnej Dorotus.

pierniczki

Składniki, około 50 sztuk:

~ 300 g mąki pszennej
~ 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000
~ 2 duże jajka
~ 130 g cukru pudru
~ 100 g masła, roztopionego
~ 100 g płynnego miodu
~ 1 łyżka przyprawy do piernika
~ 1 łyżka kakao
~ 1 łyżeczka sody oczyszczonej

1

Wszystkie składniki umieszczamy na stolnicy i zagniatamy ciasto, można też to zrobić za pomocą miksera (końcówki z hakiem). Ciasto będzie lekko klejące, nie należy dosypywać więcej mąki.

2

Ciasto wałkujemy na grubość około 4 mm, w razie potrzeby lekko podsypując mąką. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni, wykrawamy pierniczki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Pieczemy 8-10 minut i studzimy na kratce, dekorujemy lukrem np.: z tego przepisu lub czekoladą.

pierniczki gingerbreads

pierniczki gingerbreads

DSC_4134