Tort Barbie krok po kroku

Jakiś czas temu moja córka przeprowadziła ze mną poważną rozmowę: „Wiesz mamo czarny nie jest już moim ulubionym kolorem”- rzekła, „A jaki jest teraz Twój ulubiony kolor” – spytałam. „Różowy” – wykrzyknęła radośnie, przyprawiając mnie o ciarki. Pokłosiem miłości do różowego jest tort, który zażyczyła sobie na swoją imprezę urodzinową – tort Barbie, której sukienka miała być, a jakże, różowa. Jego wykonanie nie jest wbrew pozorom bardzo trudne, jednak układanie sukni, a zwłaszcza wałkowanie warstw na falbanki, zajmuje trochę czasu. Jednak efekt końcowy, a przede wszystkim uśmiech małej księżniczki na pewno jest tego wart. Co najważniejsze – tort jest po prostu smaczny, nawet sukienka, wykonana z pianek marshmallow smakuje całkiem nieźle w przeciwieństwie do tortów tego typu, które zdarzyło nam się jeść na różnych imprezach, ten w niczym nie przypomina zwartej, słodkiej, maślanej kuli. Polecam gorąco!

Składniki:

Na blaty biszkoptowe:
~ 10 jajek
~ 2 szklanki cukru
~ 2 szklanki mąki pszennej wymieszane z 2 łyżeczkami proszku do pieczenia

Na krem i przełożenie tortu
~ 700 ml śmietany 30%
~ 400 g serka mascarpone
~ 50 gramów startej mlecznej czekolady
~ 300 ml konfitury z truskawek (u mnie z dodatkiem czekolady)
~ 300 ml mocnej herbaty Earl grey

Na lukier plastyczny:
~ 350 g pianek marshmallow
~ 750 g cukru pudru
~ 3-4 łyżki wody

Do dekoracji:
~ lalka Barbie
~ kolorowe ozdoby
~ sok z buraków lub dowolne barwniki spożywcze

1

Przygotowanie tortu zaczynamy od upieczenia biszkoptowych blatów. Warto pamiętać aby wszystkie składniki na ciasto miały temperaturę pokojową.

2

Oddzielamy żółtka od białek. Następnie białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i dalej miksujemy do uzyskania sztywnej, błyszczącej piany. Do tak przygotowanych białek dodajemy żółtka, całość dokładnie miksujemy do połączenia składników. Mąkę z proszkiem przesiewamy do masy jajecznej i delikatnie mieszamy łyżką lub mikserem na najniższych obrotach.

3

Ciasto rozkładamy do trzech foremek o średnicy 20 cm – użyłam dwóch tortownic wyłożonych na dnie papierem do pieczenia i naczynia żaroodpornego z zaokrąglonym dołem, wysmarowanego masłem i obsypanego bułką tartą. Jeśli dysponujemy tylko jedną tortownicą pieczemy ciasta po kolei i na koniec jedno ścinamy na bokach, aby uzyskać pożądany kształt.

4

Tak przygotowane biszkopty pieczemy około 30 minut w temperaturze 175 stopni do tzw. suchego patyczka, następnie wyciągamy z piekarnika i upuszczamy z wysokości 60 cm na ziemię, co zapobiegnie późniejszemu opadaniu. Studzimy i za pomocą ostrego noża przecinamy każdy blat w połowie jego wysokości aby uzyskać 6 biszkoptowych krążków.

5

Gdy biszkopty się studzą przygotowujemy krem – ubijamy śmietanę kremówkę, następnie po łyżce dodajemy do niej serek mascarpone, każdorazowo krótko miksując krem. Na koniec wsypujemy czekoladę, jeśli chcemy aby krem miał kolor różowy możemy użyć łyżki soku z buraka lub barwników spożywczych do jego zabarwienia.

6

W blatach biszkoptowych wycinamy na środku okrągły otwór, jeśli lalce, której używamy można wypiąć nogi i zostawić sam korpus, pomijamy ten krok.

7

Na paterze układamy pierwszy blat, nasączamy go herbatą, smarujemy konfiturą i kremem, kolejny blat nasączamy herbatą i smarujemy kremem, a następny ponownie konfiturą i kremem. Procedurę powtarzamy do ułożenia wszystkich blatów.

8

Tak przygotowane ciasto dokładnie smarujemy dookoła kremem, zostawiając trzy łyżki. Ciasto odstawiamy do lodówki aby się schłodziło, w tym czasie przygotowujemy masę, z której wykonamy suknię.

9

Pianki umieszczamy w misce i ustawiamy ją na garnku z gotującą się wodą aby się rozpuściły. Po 5 minutach dodajemy 3-4 łyżki wody i od czasu do czasu mieszamy. Pianki powinny się całkowicie rozpuścić – zajmie to około 15 minut.

10

Miskę ściągamy na blat i do rozpuszczonych pianek stopniowo dodajemy przesiany cukier puder, cały czas mieszając łyżką – masa będzie bardzo klejąca i ciągnąca. Gdy lekko przestygnie zagniatamy ją dłońmi, cały czas stopniowo dosypując cukier puder. Warto natrzeć dłonie oliwą aby masa łatwiej od nich odchodziła.

11

Lukier jest gotowy gdy jest lekko klejący i ma konsystencję dobrze wyrobionej plasteliny można go zabarwić na różowo sokiem z buraków lub dowolnymi barwnikami spożywczymi, dość szybko wysycha, dlatego powinien być przechowywany szczelnie zawinięty w folię spożywczą.

12

Na koniec dekorujemy tort – stolnicę i dłonie nacieramy delikatnie olejem, wałkujemy połowę ciemniejszego lukru na dwa prostokąty, obcinamy brzegi na równo i układamy dół sukni robiąc zakładki – warto tu poprosić o pomoc drugą osobę – mi dzielnie pomagał mąż.

13

Następnie wałkujemy połowę jaśniejszego lukru na prostokąt, którego dół wycinamy faliście za pomocą nożyka i układamy powyżej pierwszej falbanki.

14

Lalkę Barbie owijamy folią spożywczą a następnie masą plastyczną tworząc gorset, umieszczamy ją w przygotowanym otworze i stabilizujemy krążkami wyciętymi wcześniej z blatów biszkoptowych, smarujemy pozostałym kremem.

15

Układamy kolejną warstwę z ciemniejszego lukru a na koniec tworzymy jeszcze jedną falbankę z jasnego lukru na wysokości pasa. Tort dowolnie dekorujemy dodając ozdoby – my użyliśmy cukrowych perełek i wyciętych z pozostałego lukru kółeczek. Całość wkładamy do lodówki i oczekujemy na gości.

tort barbie 2

tort barbie 3