Faworki

Faworki, zwane też chrustem, chruścikami czy anielskim skrzydłami to razem z różami karnawałowymi i pączkami nieodzowne atrybuty kończącego się karnawału i Tłustego czwartku. Słowo faveur zostało zapożyczone z języka francuskiego i oznacza tyle, co tasiemka, wstążeczka – i tak właśnie wyglądają faworki jak kokardka zrobiona z delikatnej wstążki. Ich przygotowanie jest pracochłonne i wymaga krzepy ale delikatne i kruche faworki są tego z pewnością warte. Moja mama zwykle robi je na oko, ale kiedyś udało mi się ją namówić aby dokładnie zmierzyć i zważyć ile czego potrzeba i tym samym, zamiast pisać „trochę śmietany” jestem w stanie podać Wam proporcje na idealne faworki.

Składniki na 3 talerze faworków:

~ 2,8 szklanki mąki pszennej (400g)
~ 4 żółtka
~ 1 jajko
~ 50 g masła
~ 4 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
~ szczypta soli
~ 1 łyżka cukru pudru
~ 1 łyżka spirytusu (15 ml)
~ 1,5 litra oleju do smażenia
~ cukier puder do posypania faworków

* wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową

1

Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy masło i sól, rozcieramy palcami. Następnie dodajemy żółtka, jajko, cukier puder, śmietanę, spirytus i zagniatamy gładkie elastyczne ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt suche możemy dodać łyżkę śmietany.

2

Następnie składamy ciasto na pół i uderzamy wałkiem aby wtłoczyć w nie jak najwięcej powietrza, cały proces powtarzamy kilkakrotnie. Tak przygotowane ciasto odkładamy na około 30 minut aby odpoczęło.

3

Po około 30 minutach dzielimy ciasto na 4 równe części i każdą z nich dość cienko wałkujemy, za pomocą noża lub radełka dzielimy je na paski, w każdym robimy nacięcie, a następnie przewlekamy jeden koniec paska przez powstałą dziurkę i lekko naciągamy. Postępujemy w ten sposób do momentu aż zużyjemy całe ciasto.

4

W głębokim płaskim naczyniu rozgrzewamy olej do temperatury 180 stopni. Jeśli nie mamy termometru cukierniczego możemy sprawdzić, czy olej jest odpowiednio gorący wrzucając do niego kawałek ciasta, jeśli szybko wypłynie na powierzchnię i się zarumieni oznacza to, że można smażyć faworki.

5

Wrzucamy kilka faworków na gorący olej i pieczemy aż lekko się zarumienią, następnie przewracamy na drugą stronę. Wyciągamy na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu i studzimy. Na koniec posypujemy cukrem pudrem.

faworki, chrust, chruściki

faworki, chruściki, chrust

faworki, chrust, chruściki