Rogaliki z marmoladą

Wszelkiego rodzaju ciastka i ciasteczka pieczone własnoręcznie mają niepowtarzalny urok, gdy ponad 10 lat temu zobaczyłam te rogaliki u Ani byłam nimi zachwycona, a gdy ich spróbowałam po prostu się rozpłynęłam. Od tego czasu, zawsze gdy mam ochotę się zrelaksować szybciutko zagniatam ciasto i lepię rogaliki, cóż jedni robią na drutach, inni myją okna a ja siedzę i lepię. A potem zjadam jednego, drugiego, dziesiątego… Ich wielką fanką została także moja córka – układa je na talerzykach i częstuje swoje misie 😉 Przepis Mamy Ani, która zwykle wita ciepłymi, pachnącymi rogalikami swoją córkę i wnuczkę po długiej podróży do domu…

Składniki na 70 malutkich rogalików:

~ 125 g zimnego masła
~ 2 jajka
~ 160 ml gęstej śmietany 18%
~ 3 szklanki mąki pszennej
~ 60 g świeżych drożdży
~ 2 łyżki cukru
~ marmolada z dowolnych owoców (u mnie z róży oraz jagodowa)
1

Zimne masło zagniatamy z mąką, dodajemy cukier, rozkruszone drożdże, śmietanę, jajka i całość zagniatamy do uzyskania gładkiego ciasta, które nie lepi się do rąk, w razie potrzeby, w trakcie zagniatania dodajemy mąkę.

2

Odrywamy kawałki ciasta i wałkujemy dość cienko. Za pomocą talerza wycinamy z ciasta koło, które dzielimy na osiem równych trójkątów.

3

Na podstawie każdego trójkąta układamy niewielką ilość marmolady i zwijamy rogaliki, sklejając brzegi, aby nadzienie nie wypłynęło.

4

Rogaliki układamy w na blaszce wyłożonej matą silikonową lub papierem do pieczenia, wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 190-200 stopni i pieczemy około 10 minut, aż rogaliki podrosną i się zarumienią.

5

Proces powtarzamy tak długo, aż zużyjemy całe ciasto. Upieczone rogaliki przekładamy do naczynia, a gdy lekko przestygną posypujemy cukrem pudrem, dekorujemy lukrem lub czekoladą.

Rogaliki z marmoladą

Rogaliki z marmoladą