Falafel

Falafel – tradycyjne danie kuchni arabskiej, przygotowywane zwykle z ciecierzycy lub bobu. Po raz pierwszy miałam okazję spróbować jak smakuje w Egipcie. Ten smak został w mojej pamięci na długo, do momentu aż na krakowski Kazimierz nie wkroczyli syryjscy właściciele krakowskiej knajpki Sami-Am-Am, w której falafel smakuje jeszcze lepiej! Jednak jest to na tyle proste danie, że z łatwością możecie je przygotować we własnej kuchni. Doskonale smakuje na ciepło i zimno, sprawdzi się jako przekąska podczas imprez albo danie obiadowe.

Składniki na porcję dla 4 osób:

~ 400 g suchej ciecierzycy namoczonej w wodzie co najmniej 4 godziny
~ 1 szklanka mąki (np. z ciecierzycy, lub jaglanej lub pszennej)
~ sok i skórka otarta z jedne cytryny
~ 1 biała cebula
~ pęczek kolendry lub pietruszki drobno posiekany
~ 2 jajka
~ 3 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
~ 3 łyżeczki mielonej kolendry
~ 1,5 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
~ 1 łyżeczka soli
~ 1,5 łyżki sody
~ 3 ząbki czosnku
~ olej do smażenia

1

Ciecierzycę moczymy w zimnej wodzie co najmniej 4 godziny, a najlepiej całą noc. Namoczoną i odsączoną ciecierzycę przepuszczamy przez maszynkę używając sitka o największych oczkach.

2

Do zmielonej ciecierzycy dodajemy posiekaną cebulę, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, kolendrę, pieprz kajeński i kmin rzymski, jajka, posiekaną pietruszkę i/lub kolendrę. Ocieramy skórkę z cytryny i wyciskamy z niej sok, dodajemy sól i całość dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy jeszcze sodę i ¾ szklanki mąki, ponownie mieszamy masę – powinna pozostać lekko wilgotna.

3

Na głębokiej patelni rozgrzewamy litr oleju, w międzyczasie z masy formujemy okrągłe kotleciki i obtaczamy je w pozostałej mące i smażymy na złoto około minuty z każdej strony, układamy na talerzu wyłożonym papierową serwetką, która wchłonie nadmiar tłuszczu.

4

Podajemy z ulubionym sosem jogurtowym – u mnie 200 ml jogurtu naturalnego wymieszanego z łyżką soku z cytryny, szczyptą zmielonego kminu rzymskiego i świeżo posiekaną mięta.

Falafel

DSC_7451