Pierogi z truskawkami

To chyba jedno z moich pierwszych kulinarnych wspomnień – pierogi z truskawkami. Letnie, czerwcowe dni nie mogły się bez nich obejść. Sok z truskawek spływał po brodzie, a słodki zapach unosił się w całej kuchni, gdy mama dzielnie wyciągała kolejne porcje naszego przysmaku z gotującej się wody. Pamiętam, jaki zawód przeżyłam kiedy, będąc już na studiach, w sezonie letnim postanowiłam zjeść pierogi z truskawkami w jednej z sieciowych restauracji z tradycyjnym jedzeniem – ciasto było grube i twarde, a w środku zamiast truskawek znalazłam coś, co truskawkami było może dwa wcielenia wcześniej przed zrobieniem z nich soku i dżemu, czyli smętne wytłoczki. Na szczęście zdarzyło się to tylko raz i potwierdziło moje przekonanie o tym, że dobre pierogi z truskawkami można zjeść u mamy, babci albo zrobić samemu, co też z radością dziś uczyniłam.

Pierogi z truskawkami

Składniki na 30 pierogów:

Na ciasto:
~ 2 szklanki mąki pszennej wrocławskiej
~ 2/3 szklanki gorącej wody
~ pół łyżeczki soli
~ łyżeczka oleju/oliwy

 

Na farsz:

~ 300 gramów świeżych truskawek
~ 2 łyżki cukru z wanilią

1

Na początek przygotowujemy ciasto: na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy sól, oliwę i wodę zagniatamy do uzyskania elastycznego ciasta. Formujemy kulę, odkładamy i przykrywamy ściereczką, zostawiamy na 15 minut aby ciasto odpoczęło.

2

W tym czasie przygotowujemy farsz – umyte i oczyszczone z szypułek truskawki kroimy na mniejsze kawałki.

3

.
Odrywamy kawałek ciasta i wałkujemy go na grubość 3 mm, za pomocą szklanki wycinamy krążki, na każdym z nich układamy kilka kawałków truskawek, posypujemy odrobiną cukru i sklejamy brzegi.

4

Pierogi wrzucamy partiami do osolonego wrzątku, gotujemy dwie minuty od wypłynięcia, wyciągamy na talerz za pomocą łyżki cedzakowej.

5

Podajemy ze śmietaną lub śmietaną zmiksowaną z kilkoma truskawkami.